הדרכות בתערוכות: אמנות התה, התקופה הכחולה והומור באהבה

ראשון, 16.04.17, 13:00

סיורים מודרכים בשפה הרוסית:
שבת - 03.06.17, בשעה 11:00

במבט שני - הדרכת עומק בהנחיית מדריך בכיר בימי שבת בשעה 12:30:
20.05.17 - ארוטיקה בתרבות היפנית - עדן שוויצר.

נגיש

לפרטים נוספים:

04-8383554

שתפו

הקהל מוזמן להצטרף להדרכה בליווי מדריכ/ה מצוות החינוך של המוזיאון. התערוכות המוצגות:

אמנות התה

שתילי התה הובאו ליפן מסין בשנת 1191. במאה ה-15 הכנת והגשת התה הועלתה ביפן לדרגת אמנות גבוהה במיוחד. מספר אסתטיקנים פיתחו את אמנות התה לדרך חיים - 'דרך התה' (סַאדוֹ, צ'אדו). הם קבעו כללים למפגש חברתי, שבו המארח מכין קערית תה לאורחים ספורים. המפגש נהפך לאירוע בעל חשיבות תרבותית ואסתטית ותרם להתפתחותם של תחומי אמנות שונים ובהם קדרות, ציורי דיו, אדריכלות, גנים ועוד. בתערוכה יוצגו יצירות מאוסף המוזיאון ושל האמנית מיהו קאטאוקה ארליך.

התקופה הכחולה

 אאיזוּרי-אֶ (aizuri-e; מילולית, "תמונת אינדיגו") הם הדפסים יפנים שהודפסו בגוונים של כחול. פיתוח ההדפסים הכחולים נקשר ליבוא של הצבע הכחול הפרוסי מאירופה. לפיגמנט זה היו מספר יתרונות על פני צבע האינדיגו, ששימש בהדפסי עץ יפנים מוקדמים רבים מן המאה ה-18. האינדיגו הופק מעלי הכותרת של הקומלינה (commelina) ומצמחים אחרים מהם ניתן היה להפיק רק גוון של כחול כהה. אך, הכחול הפרוסי הסינטטי היה עז ונמרץ, בעל טווח גוונים גדול ועמיד יותר בפני דהייה. צבע זה נמצא יעיל במיוחד לתיאור אוקיינוסים ומים עמוקים, נהרות ושמים כחולים ולכן הוא היה גורם מרכזי בעיצוב ז'אנר הדפסי הנופים (fûkei-ga) של "תמונות העולם הצף" (ukiyo-e).

 הומור באהבה

התערוכה מציגה ז'אנר באמנות הארוטית היפנית המתייחס להומור. התערוכה מציגה 120 יצירות מאוסף עופר שגן המתגורר בטוקיו, שאוספו נחשב לגדול והחשוב מסוגו בעולם . תערוכה זו היא ראשונה מסוגה, מאחר והיא מתמקדת בנושא אחד מתוך מגוון הנושאים המוצאים ביטוי בשונגה - תמונות יפניות ארוטיות . הומור בשונגה הוא כל מה שיכול להתפרש כ"מצחיק", או כהתנהגות "מטופשת" של זוגות אוהבים במצבים אינטימיים.

 

** משך ההדרכה כשעה וחצי.

מידע נרחב על התערוכות

למידע נוסף אנא השאירו פרטים ונציג ייצור עמכם קשר, תודה

עוד במוזיאוני חיפה